o klimatyzacji i nie tylko

Forum poświęcone zagadnieniom klimatyzacji i wentylacji

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2012-02-08 14:44:23

klimatyzacja

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 36
Punktów :   

wentylacja grawitacyjna

dobra bo działa zawsze, co należy zrobić aby to była prawda

Offline

 

#2 2012-02-16 19:41:19

jacko

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-10
Posty: 8
Punktów :   

Re: wentylacja grawitacyjna

Zalety wentylacji grawitacyjnej:
niskie koszty inwestycyjne,
możliwość zastosowania w różnych typach obiektów,
oszczędność miejsca (potrzeba zastosowania jedynie kanałów wywiewnych).
Wady wentylacji grawitacyjnej:
brak możliwości kontroli nad wydajnością wentylacji,
niska skuteczność w nowoczesnym budownictwie, w wysokich budynkach
uzależnienie działania od zewnętrznych, warunków atmosferycznych
brak możliwość filtracji powietrza,
brak komfortu w przypadku dużego hałasu lub zanieczyszczenia zewnętrznego (np. w pobliżu ulic dużym natężeniu ruchu),
brak odzysku ciepła z wywiewanego powietrza,
konieczność rozszczelniania okien lub stosowania nawietrzaków dla prawidłowej pracy wentylacji grawitacyjnej.

Offline

 

#3 2012-02-27 21:28:38

klimatyzacja

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 36
Punktów :   

Re: wentylacja grawitacyjna

Najczęściej praktykowanym jest obniżanie kosztów zakupu urządzeń klimatyzacyjnych  przez inwestora poprzez zaproponowanie mu klimatyzatorów z dolnej półki. W większości przypadków jest to zalewająca nasz rynek "chińszczyzna". Są to urządzenia tanie, cechujące się krótką żywotnością i marną jakością. Często się psują, a ich naprawa jest niemożliwa, bo importerzy nie pomyśleli o zakupie dla nich części zamiennych. Bo i po co. Ich sprzedaż, podobnie jak innych rzeczy w naszym kraju, typu lodówka czy pralka, nastawiona jest przecież na szybki obrót towarów. Zepsuje się - wyrzucić i kupić nowy. Taka jest polityka i nie trzeba znać się na niej, aby zobaczyć, kto na tym traci. Drugim sposobem, znacznie dotkliwszym dla inwestora, jest zaniżanie mocy chłodniczej urządzeń klimatyzacyjnych. Im mniejsza moc, tym są one tańsze, a różnica w cenie potrafi być znaczna. Tam, gdzie wymagana jest moc chłodnicza urządzenia co najmniej 7 kW, daje się 3,5 kW. Takich "kwiatków" w dużych zakładach, gdzie jest 60 albo i więcej klimatyzatorów i nikt nad tym nie panuje, jest zasadzonych mnóstwo. Częściowo jest to wynikiem braku profesjonalizmu firm instalacyjnych, niepotrafiących poprawnie wyliczyć wymaganej mocy chłodniczej do danych pomieszczeń, ale w dużej mierze jest to działanie celowe. Źle dobrane urządzenia nie dość, że nie zapewnią wymaganego komfortu pomieszczeń, to popracują na pełnych obrotach góra dwa lata (oby do końca gwarancji) i koniec. Sprężarka do wymiany lub całe urządzenie do wyrzucenia. I kółko się kręci. Nowa inwestycja, nowe wydatki. A kto na tym traci? Na pewno nie firma instalacyjna. Ona już swoje zarobiła i już jej dawno nie ma. Takich "kompetentnych" firm zatrudniających równie "kompetentych" fachowców

Offline

 

#4 2015-02-12 19:39:10

 anna11

Nowy użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2015-02-12
Posty: 1
Punktów :   
WWW

Re: wentylacja grawitacyjna

Dobrze zaprojektowana wentylacja grawitacyjna będzie atutem naszego domu. Ale diabeł tkwi w szczegółach...

Offline

 

#5 2016-09-19 11:25:07

 Dominik222

Nowy użytkownik

Skąd: Besko
Zarejestrowany: 2016-01-11
Posty: 2
Punktów :   
WWW

Re: wentylacja grawitacyjna

Cześć, zwracam się do was z prośbą o pomoc w dobraniu termostatu. Za niedługo będę musiał go wymienić i nie wiem na jaki. Znalazłem stronę BH-RES gdzie jest wiele takich produktów. Który mam wybrać?

Offline

 

#6 2017-01-31 18:36:28

klimatyzacja

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 36
Punktów :   

Re: wentylacja grawitacyjna

Tak naprawdę kazdy może polecać swoje rozwiązanie, które u niego sprawdza się świetnie, ale prawda jest taka, że należy indywidualnie dobrać klimatyzator do własnych potrzeb. Pozwolę sobie zauważyć, że znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie jest prostą sprawą, podobnie jak dobór odpowiedniej klimatyzacji. Sam bym się wpakował w niezłe koszty gdybym nie zdecydował się na wynajęcie O klasę wyżej, czyli klimatyzatory o unikalnym wyglądzie, świetnie nadające się do nowoczesnych mieszkań i domów, o podwyższonym standardzie to przede wszystkim DAIKIN Emurra II, LG ArtCool Slim, LG Stylist. Dlaczego w nowym domu (trzecia zima) z rekuperacją mam tak suche powietrze??
Średnio 26% na dole przy 22,5 C, zaś na górze 30% przy około 19,5 C. Sterowanie było kilka razy ustawiane ponieważ wcześniej były problemy ze zbyt niską sprawnością a także skraplającą się wodą w oknach (ale to długa historia którą opisuję w innym temacie). Aktualnie cały czas reku chodzi na drugim biegu (50%). Wydajność reku to 450 m3/h. Dom ma dużo mniejszą kubaturę.
Czy problem może leżeć w złych ustawieniach na sterowniku i anemostatach? W sterowniku jest mnóstwo różnych opcji, anemostaty też można regulować w każdym z pomieszczeń przecież.To normalne, przy (zbyt) wydajnej wentylacji. Zmniejsz wydajność rekuperatora. Jak nie zauważysz pogorszenia jakości powietrza (znaczy będzie jeszcze wystarczająca wymiana) to tak zostaw. Wiele osób pisze, że okolic 100m3/h w zupełności im wystarczają. Co najwyżej okresowo zwiększaj wydajność (np. w czasie gotowania czy imprez).

Generalnie - praw fizyki nie oszukasz. Z domu wyrzucasz dużą ilość wilgoci (sporo pewnie przez kondensację spływa z rekuperatora) a ogrzane zaciągnięte z zewnątrz (choćby na zewnątrz miało 100% wilgotności względnej) jest suche.
Najwyższej klasy są urządzenia od Mitsubishi. Są drogie ale ich koszt po rozłożeniu na raty (ten sklep sprzedaje tego typu urządzenia w systemie ratalnym:O klasę wyżej, czyli klimatyzatory o unikalnym wyglądzie, świetnie nadające się do nowoczesnych mieszkań i domów, o podwyższonym standardzie to przede wszystkim DAIKIN Emurra II, LG ArtCool Slim, LG Stylist.
Najwyższej klasy są urządzenia od Mitsubishi. Są drogie ale ich koszt po rozłożeniu na raty (ten sklep sprzedaje tego typu urządzenia w systemie ratalnym: zamierzam sam zrobic wentylację mechaniczną ponoc nie jest to skomplikowane a sama praca przy tym to czysta przyjemnośc i duża oszczędnośc. Będę miał jednak kilka pytań i prosił bym o odpowiedzi.
1. Ułożenie rur w mojej instalacji będzie wyglądało   http://klimatyzator.eu praktycznie tak że jedna rura będzie przy drugiej i tu pytanie czy mogę je obie owinąc wełną lamelką.
2. Czy owinięcie twardych rur stalowych spiro wełną lamelką 5cm jest wystarczające
3. Czy jeśli zrobię całą instalację z rur o przekroju 160 nie będzie błędem.
4 Wiem że kiedyś ktoś (instalator) będzie musiał mi podłączyc rekuperator czy zatem najbezpieczniej będzie przy każdym wywiewie lub nawiewie zainstalowac przepustnicę czy może przy ostatnich wywiewach lub nawiewach jest to już zbędne.
5 Jakich błędów się wystrzegac, na co zwracac uwagę.
6. Czy czerpnia i wyrzutnia mogą znajdowac się na jednej ścianie jeśli tak to w jakiej odległości. 1 ( najważniejsze ( optymalna prędkość powietrza w kanałach - to najcichsze przepływy o najmniejszych oporach. Przedział tych prędkości to od 2 do 5 m/sek.
2 nie powinno się dopuszczać do rozprężania się powietrza w kanałach ( źródło szumów)
3 Instalacja powinna być wykonana z kanałów miękkich izolowanych
4 Dystrybucję robi się na skrzynce rozdzielczej
By utrzymać optymalną prędkość powietrza w kanałach i by się powietrze nie rozprężało jeżeli kanał główny ( producent centrali znający się na tym już to wyliczył) ma 200cm 2 ( fi 160mm) i mamy np 7 anemostatów nawiewnych, to powinny one mieć pole przekroju 200cm2 : 7 = 28cm3 czyli fi 63mm.dystrybucję robi się na skrzynce rozdzielczej i miękkich kanałach izolowanych . Czyli kanały nie idą równolegle, Średnice kanału głównego i "odchodzących" muszą być tak dobrane by przy minimalnym biegu centrali prędkość była 2 m/sek. przy maksymalnym 5 m/sek.
Przepustnic się nie montuje, bo i tak nie zadziałają - dokładność ich nastawu jest znacznie większa niż strumień powietrza przy "zdrowej" wentylacji. Dlatego układ musi być tak zrobiony by był samoregulujący.w internecie znalazłem projekty ( próbki ) firm które oferują projektowanie i wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i włąsnie na nich instalacja przedstawiona jest właśnie w taki sposób że są przepustnice i twarde rury spiro i dlatego myślałem że jest to łatwe w zaprojektowaniu i wykonaniu. Poza tym Pan który wyceniał mi prace wraz z materiałem własnie w taki sposób opisywał mi tą wentylację mówił też że nie potrwa to więcej jak 2 dni niestety nie zdecydowałem się na niego bo cena 10 tyś. zł. za sam materiał i położenie rur to troszkę dużo (cena bez rekuperatora)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl