o klimatyzacji i nie tylko

Forum poświęcone zagadnieniom klimatyzacji i wentylacji


#1 2012-02-08 14:39:04

klimatyzacja

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 36
Punktów :   

klimatyzacja

jakie klimatyzatory polecacie do domu

Offline

 

#2 2012-05-06 16:46:54

jacko

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-10
Posty: 8
Punktów :   

Re: klimatyzacja

Daty i terminy ograniczeń stosowania czynników grupy HCFC ustanowione przez Komisję Europejską są szczególnie krótkie, przez co państwa z obszaru Unii Europejskiej chcąc nie chcąc staną się pionierami oraz swoistym poligonem doświadczalnym dla technik związanych z przezbrajaniem starych instalacji chłodniczych na nowe czynniki.
    Dla porównania można tu przytoczyć harmonogram wycofania czynników HCFC jaki został przyjęty w USA. Na podstawie informacji udostępnionych przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych – U.S. Environmental Protection Agency (EPA) etapy wycofywania tej grupy czynników, a szczególnie R22, wyglądają następująco: po 1 stycznia 2010 roku (dla obszaru UE był to okres zakończony ostatecznie 1 stycznia 2004 r.) nastąpi zakaz stosowania w nowych urządzeniach chłodniczych czynnika R22 (HCFC-22) i R142b (HCFC142b). Czynnik R142b, choć jest składnikiem niektórych mieszanin jak np. R409A lub R406A, głównie wykorzystywany jest w przemyśle jako element spieniający, zastosowano jednak wobec niego w USA taki sam scenariusz wycofywania jak w przypadku czynnika R22, który jest tam podstawowym czynnikiem stosowanym w przemyśle klimatyzacyjnym i chłodniczym. W latach od 2012 do 2020, czynniki HCFC-22 i HCFC-142b będą produkowane lub importowane do USA wyłącznie w celu obsługi istniejącego sprzętu wyprodukowanego przed datą 1 stycznia 2010 roku. Począwszy od 1 stycznia 2015, w ramach wycofywania wszystkich HCFC zostanie rozpoczęty proces wycofywania pozostałych czynników z tej grupy na terenie USA, sprzedaż oraz stosowanie HCFC-22 i HCFC-142b będzie zakazana z wyjątkiem przebudowy lub naprawy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Zaś po 1 stycznia 2020 roku (dla krajów UE będzie to 1 stycznia 2010 roku) ma zostać wprowadzony zakaz używania pierwotnego czynnika HCFC-22 i HCFC-142b (nowego, pochodzącego od producenta substancji chemicznych) oraz jego mieszanin, zatem produkcja i import HCFC-22 i HCFC-142b będzie zabroniona na terenie Stanów Zjednoczonych. Od tej daty będzie możliwe używanie do obsługi technicznej i naprawy istniejącego sprzętu chłodniczego, wyłącznie już tylko tych ilości czynnika HCFC-22 i HCFC-142b, które zostały odzyskane w procesie recyklingu i regeneracj i lub też wcześniej zostały zmagazynowane. W roku 2030 na terenie USA ma nastąpić całkowity zakaz produkcji i importu wszystkich czynników grupy HCFC – ma to dotyczyć pozostałych czynników z tej grupy jak np. R123.
    W USA przyjęte zostały różne harmonogramy klimatyzacja wycofywania dla poszczególnych czynników z grupy HCFC zaś na terenie Unii Europejskiej wszystkie czynniki grupy HCFC potraktowano ostatecznie w jednolity sposób.

Ostatnio edytowany przez jacko (2012-05-06 16:47:27)

Offline

 

#3 2012-10-18 19:32:03

klimatyzacja

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 36
Punktów :   

Re: klimatyzacja

Dobrze by było jeszcze wiedzieć dla jakiego zakresu częstotliwości jest to zestawienie. Jeśli jest dla AM1,5 to ok. Farby "lubią" zmieniać swoje właściwości pod wpływem UV a także niebagatelną sprawą jest wysoka temperatura w okresie stagnacji więc tych bym nie preferował jako warswę absorbera. Inną ważną sprawą jest adhezja do podłoża nie wszystkim można pokrywać np. Cu lub Al. Wspomniany we wcześniejszych postach Alficolor-Schwarz 611 jest od lat sprawdzonym środkiem do barwienia aluminium odpornym na warunki atmosferyczne. Ktoś już robił na tym absorber z dobrym skutkiem. Ja bym zastosował jeszcze jeden manewr w kierunku ograniczenia strat ciepła z powierzchni czołowej kolektora tj. wstawić w przestrzeń między szybę a absorber płyty z aerożelu. Umożliwi to podniesienie sprawności całego kolektora. Działa to tak: krzemionkowe cząsteczki tworzą materiał porowaty o śr. do 200 nm co odpowiada średniej drodze cząstek powietrza zawartych w porach aerożelu to z kolei wskazuje na bardzo małą przewodność cieplną materiału przy stosunkowo dobrej przeźroczystości.    pytałem brata google i niedarady znaleźć jakiegoś sklepu sprzedającego coś takiego, a na stronie producenta żadnej wzmianki o wartości tego płynu. Jedyne co znalazłem to środek do czernienia AL na allegro ale jest chorendalnie drogi ( za małą buteleczkę 35 pln). ALUOXYD to się zwie .Niewiadomo czy to się rozcieńcza i na jaką powierzchnię starczy. Ja mam pomalowany absorber aluminiowy i nie jestem tak do końca zadowolony.Ale jak coś znajdę lepszego to wystarczy że odwrócę listki blachy i potraktuję innym środkiem.
Tak nawiasem to tlenek cynku jest odporny w dużym stopniu na UV ale troszkę mniej jak tlenek tytanu stosowany w powłoce TINOX. Ciekawi mnie dlaczego biała barwa ma takie właściwości pochłaniania.
Zastanawia mnie czy czasem przy budowie następnego panela nie zastosować blachy ocynkowanej którą będę mógł polutować do rurek miedzianych i poczernić ( oxydować). Nie jestem w stanie obliczyć co się tak naprawdę bardziej opłaca. Wiadomo, że biorąc pod uwagę absorber miedziany, aluminiowy, stalowy pomalowane tą samą farbą to efekt jest znany, ale niema chyba osoby która by miała stal oxydowaną.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl