o klimatyzacji i nie tylko

Forum poświęcone zagadnieniom klimatyzacji i wentylacji


#1 2012-04-10 20:55:07

klimatyzacja

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 36
Punktów :   

czyszczenie klimatyzacji

Bardzo ważne jest systematyczne wymienianie filtrów. Najczęściej zaleca się ich wymianę co 6 miesięcy. Jednak nie należy się kierować tylko i wyłącznie terminami ich wymiany – filtry z różnych powodów mogą być mocno zanieczyszczone na długo przed przewidywanym terminem ich wymiany. Najlepiej jest więc wykonywać pomiary spadku oporu i na tej podstawie podejmować decyzje o ich wymianie. Niektóre systemy klimatyzacyjne posiadają wskaźniki zużycia filtrów.

Trzeba zawsze pamiętać, że brudne i zapchane filtry powodują także oblodzenia i wycieki wody.

Rodzajów filtrów jest wiele – jedne można po umyciu środkami antybakteryjnymi i wysuszeniu zamontować ponownie, inne trzeba za każdym razem wymieniać na nowe. Uzależnione jest to od zainstalowanego systemu klimatyzacyjnego. W niektórych klimatyzatorach dodatkowo są instalowane filtry uzdatniające powietrze – odpowiedzialne są one głównie za usuwanie mikroorganizmów, kurzu i roztoczy, pyłków roślin, wirusów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów. Pochłaniają także nieprzyjemne zapachy. Tego rodzaju filtry są zawsze jednorazowe.

Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w nowoczesne i bardziej wydajne filtry. Te najnowszej generacji są w stanie wyłapać nawet 99 proc. zanieczyszczeń z powietrza. Jednak nie powinno się ich dobierać na własną rękę – filtry muszą być bowiem precyzyjnie dobrane do danej instalacji klimatyzacyjnej.

Parowniki są idealnym miejscem do namnażania się bakterii i innych mikroorganizmów. Zbierają się w nich różne zanieczyszczenia, które stanowią idealną pożywkę do rozwoju różnych mikroorganizmów. W przypadku parownika nie wystarczy zwykłe oczyszczanie, konieczne jest także odgrzybianie, przy pomocy specjalistycznych preparatów.

W trakcie przeglądu instalacji klimatyzacyjnej trzeba dokładnie sprawdzić, czy w żadnym miejscu nie gromadzi się woda. Takie stałe zbiorniki wodne, nawet najmniejsze, stanowią doskonałe miejsce do rozwoju bakterii legionella oraz innych mikroorganizmów.  Jeśli się takie zbiorniki pojawią, trzeba je koniecznie usunąć i oczyścić preparatami antybakteryjnymi, sprawdzić z jakiego powodu w danym miejscu zbierała się woda oraz usunąć usterki.

Zagrożeniem wciąż bagatelizowanym w naszym kraju jest ryzyko zachorowań serwisantów urządzeń klimatyzacyjnych. To właśnie serwisanci najczęściej narażeni są na bezpośredni kontakt z brudnymi elementami klimatyzacji. Oddzielną sprawą są zagrożenia wynikające z serwisowania i oczyszczania urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych w specjalistycznych miejscach jak na przykład zakaźne oddziały szpitalne, sale operacyjne i zabiegowe,  prosektoria, czy przetwórstwa odpadów. Pracownicy serwisów powinni używać rękawic ochronnych i masek przy czyszczeniu i konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych nawet w niewielkich budynkach mieszkalnych. Zagrożenia bowiem mogą czaić się wszędzie, nawet w miejscach potencjalnie bezpiecznych.

Dlatego oczyszczaniem urządzeń klimatyzacyjnych powinny się zajmować jedynie osoby odpowiednio przeszkolone.

Do mycia i czyszczenia urządzeń chłodniczych powinno się używać wyłącznie specjalistycznych środków czyszczących. Przed ich wyborem trzeba zwrócić uwagę jakie mikroorganizmy zwalczają.  klimatyzacja Warszawa Dobrze jest wybrać preparat o jak najszerszym spektrum działania.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plpediatra